Polmic - FB

aktualności

Katowice | Premiera „Audycji V” Andrzeja Krzanowskiego w NOSPR

NOSPRZapraszamy na wydarzenie, jakiego w NOSPR jeszcze nie było. 9 września 2018 roku w sali koncertowej odbędzie się premiera Audycji V Andrzeja Krzanowskiego – opery w 20 scenach do tekstów Zbigniewa Doleckiego i Jacka Bierezina.

Ten przedwcześnie zmarły, wybitny śląski kompozytor pozostawił swoje nowatorskie dzieło w rękopisie. Pomimo kilku podejść utwór od kilku dekad czeka na swoje prawykonanie sceniczne. Audycja V jako forma przekracza ramy koncertu, widowiska teatralnego, poematu choreograficznego, projekcji multimedialnej, stanowiąc swoistą meta-formę łączącą słowo, dźwięk, światło, taniec, multimedia, elementy happeningu i interakcję z publicznością. Również aparat wykonawczy utworu jest bardzo złożony: aktorzy, sopran solowy, chór kameralny, orkiestra podzieloną na kilka grup, tancerze, mim, wielokanałowa warstwa elektroakustyczna.

Krzanowski stworzył przedziwną formę – formę audycji – w której poezja jest współrzędnym partnerem. Audycja V jest w pewnym sensie sumą czterech poprzednich, zarówno jeżeli chodzi o użyte teksty, jak i o warstwę muzyczną.

Premiera opery rozpoczyna tegoroczny cykl przedsięwzięć w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia „Muzyka polska za mało znana”.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR w sezonie 2018/2019 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.nospr.org.pl