Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | Filharmonia Narodowa przed sezonem: polska symfonika i romantyczny koncert

PFB14 września 2018 roku o godz. 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się Koncert symfoniczny, podczas którego zabrzmią dzieła Karola Szymanowskiego i Mieczysława Wajnberga.

W marcu tego roku w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpiła Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją swego szefa artystycznego George'a Tchitchinadze. Teraz przyszedł czas na rewanż: Filharmonia Narodowa i jej dyrektor artystyczny Jacek Kaspszyk wystąpią nad Motławą. Solistą będzie znakomity polski skrzypek Jakub Jakowicz, który wykona jeden z najbardziej lubianych koncertów romantycznych – Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna. A na początek ukazująca pełne możliwości brzmienia wielkiej orkiestry, młodzieńcza, bardzo jeszcze straussowska Uwertura Szymanowskiego.

Najciekawszą pozycją koncertu będzie IV Symfonia Wajnberga – kompozytora do niedawna jeszcze zupełnie zapomnianego. Ten urodzony w Warszawie przyjaciel Szostakowicza, którego życie było pełne dramatycznych przejść, jest obecnie coraz częściej wykonywany, także w Polsce. Filharmonia Narodowa z Jackiem Kaspszykiem nagrała ostatnio parę płyt z muzyką Wajnberga (między innymi w 2014 roku IV Symfonię i Koncert skrzypcowy). Powstała niedługo po drugiej wojnie światowej IV Symfonia uważana jest za jedno z najwybitniejszych jego dzieł: choć zaczyna się bardzo dramatycznie pełna jest typowego dla Wajnberga liryzmu.

Następnego dnia koncert zostanie powtórzony w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.filharmonia.gda.pl