Polmic - FB

aktualności

Kraków | Urodziny Mistrza Pendereckiego

FKU progu nowego sezonu artystycznego Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera cały ciąg zdarzeń mających na celu uświetnienie 85. urodzin jej niegdysiejszego Dyrektora Artystycznego – Krzysztofa Pendereckiego. 15 września 2018 o godz. 19.30 w kościele pw. świętej Katarzyny wykonane zostanie słynne Credo Pendereckiego.

W lipcu tego roku minęło 20 lat, odkąd dzieło to zabrzmiało po raz pierwszy. Łaciński tekst Credo dopełniony został szeregiem cytatów z liturgii Wielkiego Tygodnia oraz wielkopostnych polskich pieśni, takich jak Ludu mój lud czy Któryś za nas cierpiał rany. W monumentalnym dziele zawarty jest także cytat psalmu protestanckiego Aus tiefer Not, będącego niemiecką wersją psalmu De profundis. Za sprawą doboru materiału tekstowego utwór nabiera zatem ekumenicznego przesłania, a wyznanie wiary jednoczy kościół Wschodu i Zachodu, odwołując się do Boga ponad różnymi formami celebracji jego istnienia.

Orkiestrę, Chór Mieszany oraz Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poprowadzi sam kompozytor. W partiach solowych wystąpią: Iwona Hossa i Karolina Sikora (sopran I i II), Małgorzata Pańko-Edery (alt), Adam Zdunikowski (tenor) oraz Piotr Nowacki (bas). Koncert w kościele św. Katarzyny powtórzony zostanie w tym samym składzie wykonawczym już 20 września w Kościele Marii Panny Śnieżnej w Ołomuńcu, w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia.krakow.pl