Polmic - FB

aktualności

Katowice | 18. Śląskie Dni Muzyki Współczesnej

Solaris8 listopada 2018 roku w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych o godz. 19.00 w ramach 18. Śląskich Dni Muzyki Współczesnej odbędzie się prawykonanie utworu Stanisława Bromboszcza Solaris / pejzaże, parafrazy.

Kompozycja na dźwięki elektroniczne, projekcję wideo i ruch sceniczny Bromboszcza to autorska interpretacja fragmentów jednej z najsłynniejszych powieści Stanisława Lema. Doświadczenie nieludzkiej sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie powieści w wyniku niepojętego działania otaczającego ich oceanu zostało przetłumaczone na trzy, uzupełniające się media: dźwięk, ruch i wideo projekcje.

Muzyka emitowana z 12 głośników, które otaczają widzów, tworzy środowisko planety (tytułowe pejzaże), na której toczy się tragedia dwojga bohaterów: Kelvina i Harey. Ich los odbija się echem zarówno w tańcu, jak i w dynamicznej typografii – fragmentach tekstu rzucanych bezpośrednio na ściany. Chłodne brzmienia elektroniczne zderzają się z ciałami tancerzy, jakby ostrzegając, że „każdy «gość», kiedy się zjawia, jest prawie fantomem...”.

Prawykonanie utworu Stanisława Bromboszcza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wstęp na wydarzenie, zorganizowane przez Związek Kompozytorów Polskich, jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie https://asp.katowice.pl/