Polmic - FB

archiwum

Festiwal Pianistyczny „Chopin – Inspiracje 1810-2010”

Chopin - Inspiracje 1810-2010Festiwal Pianistyczny „Chopin – Inspiracje 1810-2010” odbędzie się w dniach 28-30 maja 2010 roku w Pałacyku Kasynie w Podkowie Leśnej. Program festiwalu skonstruowany jest wokół arcydzieł światowej literatury pianistycznej powstałych pod wpływem twórczości Fryderyka Chopina. W trakcie trzech kolejnych dni festiwalowych prezentowane będą formy muzyczne, które przed Chopinem nie posiadały rangi artystycznych utworów koncertowych: Preludia, Mazurki, Nokturny i Etiudy. Nieobecność chopinowskich pierwowzorów w programach poszczególnych wieczorów festiwalu jest zabiegiem całkowicie świadomym – znaczenie Dzieła Chopina dla światowego dziedzictwa muzycznego jest tym bardziej wymowne, kiedy przemawia poprzez muzykę takich postaci, jak Debussy, Rachmaninow czy Schumann i tą obecnością jest mierzona Jego Wielkość. W koncertach wezmą udział artyści z Polski, Wielkiej Brytanii i Australii, reprezentujący aktualną czołówkę światowej pianistyki, występujący na najbardziej prestiżowych estradach i festiwalach, znani z bogatej fonografii w katalogach renomowanych firm płytowych: Magdalena Lisak, Paweł Kamasa, Marina Baranova, Martin Roscoe i Piers Lane.

Festiwal poprzedzą imprezy towarzyszące – 23 maja 2010 roku: Rodzinny Piknik Chopinowski (godz. 11.00-16.00), w programie którego znajdą się gry, zabawy i konkursy z nagrodami, przedstawienie w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych oraz kiermasz książek o Chopinie dla dzieci, mini recital Wojtka Chlapka (godz. 16.00) i wernisaże wystaw (godz. 17.00): najlepszych polskich plakatów o tematyce chopinowskiej powstałych w latach 1948-2010 oraz plakatów konkursu, zorganizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Instytutem „Sztuka Mediów”.

Istotnym elementem festiwalu jest wydanie folderu autorstwa wybitnego muzykologa i krytyka muzycznego – Bohdana Pocieja, omawiającego wykonywane dzieła i genezę ich powstania w kontekście inspiracji Dziełem Fryderyka Chopina.

Wstęp wolny na wszystkie festiwalowe koncerty dla dzieci i młodzieży uczącej się i studiującej (za okazaniem odpowiedniej legitymacji). Rezerwacja i sprzedaż biletów: od 10 maja, tel. 22 729 13 84 wew. 22.
Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...