Polmic - FB

aktualności

VI Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

FSPomiędzy 16 listopada a 1 grudnia 2018 roku w programie VI Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się sześć różnorodnych koncertów wszystkich trzech artystycznych zespołów Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego i specjalnie zaproszonych gości.

Koncerty przywołują pamięć patrona Festiwalu, który w tym roku skończyłby 85 lat. Mottem wydarzenia są słowa Pawła VI: „Świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna aby nie pogrążyć się w rozpaczy”.

Otwierającą Dni (16 listopada) Wyspę umarłych Siergieja Rachmaninowa odbierzemy tylko jako utwór posępny, przygnębiający czy też wzruszy nas to, że w tej muzycznej konfrontacji ze śmiercią kompozytor znalazł też miejsce na odwagę i męstwo? Jak w tym samym koncercie odbierzemy dziś najsłynniejszy utwór Henryka Mikołaja Góreckiego - III Symfonię? Niepisaną tradycją Katowickich Dni stają się wykonania nowych utworów Mikołaja Góreckiego. Jego nowy Koncert na klarnet i orkiestrę, który powstał w ramach ministerialnego programu „Zamówienia kompozytorskie”, wykona profesor Roman Widaszek. Klarneciście, któremu utwór jest dedykowany, towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Rogali.

24 listopada Trzy utwory w dawnym stylu i Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową H. M. Góreckiego zestawione zostaną z utworami Jemu równych – Karola Szymanowskiego, Ericha Korngolda i o 13 dni starszego Krzysztofa Pendereckiego. Specjalny koncert z okazji 85. urodzin Pendereckiego (25 listopada) również włączony jest w program VI Dni.

Potem jeszcze w hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu zabrzmi Verdiowskie Requiem (30 listopada), a na finał (1 grudnia) w Filharmonii Konesera góralskie nuty z ukochanych przez Góreckiego Tatr przywoła kapela Jana Karpiela Bułecki.

Szczegółowy program – na stronie https://www.filharmonia-slaska.eu/