Polmic - FB

nasze patronaty

Warszawa | Mistrzowie Wokalistyki w cyklu "Środa na Okólniku"

UMFCKolejny koncert symfoniczny Mistrzowie Wokalistyki w cyklu "Środa na Okólniku" odbędzie się 12 grudnia 2018 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncert rozpocznie Mała uwertura na orkiestrę symfoniczną Romana Palestra. Kompozycja powstała w 1935 roku, niedługo po ukończeniu przez kompozytora studiów muzycznych w Konserwatorium Warszawskim pod okiem Kazimierza Sikorskiego. Obok Symfonii dziecięcej, Tańca z Osmołody czy nagrodzonego złotym medalem na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku baletu Pieśń o ziemi, Mała uwertura jest jednym z wczesnych dzieł kompozytora, które przyniosło mu sporą popularność i międzynarodowe uznanie.

W programie koncertu znajdą się także dwa utwory Dymitra Szostakowicza. Cykl pieśni Z żydowskiej poezji ludowej op. 79a na sopran, alt, tenor i fortepian powstał w 1948 roku jako akt sprzeciwu wobec rozprzestrzeniającego się w krajach sowieckich antysemityzmu. Składa się z jedenastu pieśni: Płacz nad zmarłym dzieckiemTroskliwe mama i ciocia, KołysankaPrzed długą rozłąkąOstrzeżeniePorzucony ojciecPieśń o nędzy, ZimaPiękne życiePieśń dziewczynySzczęście. Kompozycję usłyszymy w wykonaniu Urszuli Kryger (mezzosopran), Jadwigi Rappé (alt) oraz Stanislava Mostovoya (tenor, Teatr Bolszoj, Moskwa). Koncert zakończy V Symfonia d-moll op. 47, która powstała w 1937 roku, w okresie nasilającego się terroru stalinowskiego. Orkiestrę Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina poprowadzi Michał Klauza.

Bilety w cenie 15 zł dostępne w sprzedaży internetowej (https://umfc.bilety24.pl) bądź w punkcie Chopin University Press w holu głównym UMFC.

Patronat medialny nad koncertami UMFC objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl