Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Koncert kompozytorski Sławomira Czarneckiego

Czarnecki12 stycznia 2019 roku w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego o godz. 18.00 będzie miał miejsce koncert kompozytorski prezesa Oddziału Warszawskiego ZKP Sławomira Czarneckiego z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej.

Zabrzmią kompozycje kameralne o polskim, patriotycznym wydźwięku, m. in. Fantazja wierchowa, Sonata żałobna, Mazurki na fortepian, Capriccio Zawrat, Sonata kujawska i Trio Perseidy (pamięci bohaterom poległym o wolność).

Fantazja wierchowa to kompozycja okresu „strukturalnego”, w której zestawienia rozmaitych interwałów dają interesujące efekty brzmieniowe, łącznie z brzmieniami quasi sonorystycznymi. W Sonacie żałobnej czynnik linearno-melodyczny jest głównym nośnikiem formy. Cała kompozycja wyprowadzona jest z naczelnego trzynastodźwiękowego motywu melodycznego, który rozpoczyna partia fortepianu. Punktami zwornikowymi są drobne cytaty chorałowe z gregoriańskiej Mszy Requiem. Pozostałe kompozycje reprezentują aktualny styl, który kompozytor nazywa „analogizm”. To próba łączenia wielu elementów i cech z bliższej lub dalszej przeszłości rozwoju muzyki europejskiej, przetworzone na swój oryginalny sposób. Mamy tu więc sięganie do tradycyjnej formy trzyczęściowej (Trio i Sonata kujawska), z odcinkową budową formalną na wzór odcinkowości barokowej, łączenie tradycyjnej harmonii quasi-tonalnej z akordami o charakterze strukturalnym, czy brzmieniami quasi-spektralnymi. W linii melodycznej są motywy zaczerpnięte z polskiej melodyki ludowej, ale przetworzone w konwencji minimal-music, czy przekształcone w technice repetytywnej.

Utwory zaprezentują przyjaciele kompozytora – znani polscy artyści z Warszawy, Poznania, Gdańska, Bydgoszczy: skrzypkowie Paula Preuss, Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, altowiolista Lech Bałaban, wiolonczelista Filip Syska, kontrabasista Andrzej Kaczanowski, flecistka Klaudia Grad. Partię fortepianu wykonają Larysa Miszkowska-Wiltos, Radosław Kurek, Witold Kawalec Krzysztof Sowiński.

Wstęp na koncert jest wolny.