Polmic - FB

aktualności

Paszporty „Polityki” 2019: wśród laureatów Aleksander Nowak i PanGenerator

Polityka8 stycznia 2019 roku w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się 26. gala wręczenia Paszportów „Polityki”.

Jedna z najbardziej prestiżowych polskich nagród przyznawana jest przez tygodnik „Polityka” od 1993 roku za dokonania artystyczne. „Paszporty” wręczane są zasłużonym twórcom kultury w dziedzinach filmu, literatury, muzyki rozrywkowej, muzyki poważnej, teatru i sztuk wizualnych, a od 2016 roku – również kultury cyfrowej. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna „Kreatora kultury”: twórcom, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie.

W tym roku o nagrodę w kategorii „Muzyka poważna” walczyli: kontratenor Jakub Józef Orliński – zwycięzca Grand Finals w Metropolitan Opera National Council Auditions, pianista Tomasz Ritter – zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych oraz kompozytor Aleksander Nowak. Właśnie on zdobył Paszport „Polityki” „za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat”. Jak pisze Jan Topolski, „Nowak to twórca, który nie wpisuje się w standardy czy schematy. Jego nacechowana różnorodnością stylistyczną muzyka jest wyrazista i pełna ekspresji – kompozytor chętnie łamie tok narracji, wprowadzając zaskakujące rozwiązania brzmieniowe i formalne”.

W kategorii „Kultura cyfrowa” nagrodę otrzymała niezwykle kreatywna grupa panGenerator w składzie: Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński i Jakub Koźniewski. Kolektyw PanGenerator został laureatem „Paszportów” „za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją”. Warszawska grupa artystyczna łączy światy zmysłowy, analogowy i cyfrowy w jedną całość za pomocą kreatywnego wykorzystania najnowszych rozwiązań technicznych. Na zamówienie Festiwalu „Warszawska Jesień” grupa stworzyła interaktywną instalację Muzyka sfer.

Pełna lista nominowanych i laureatów dostępna jest na stronie https://www.polityka.pl/TygodnikPolityka