Polmic - FB

nasze patronaty

Warszawa | Koncert Kameralnej Orkiestry Smyczkowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

UMFC11 lutego 2019 roku o godz. 19.00 w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się gościnny koncert Kameralnej Orkiestry Smyczkowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod dyrekcją Marcina Suszyckiego.

W programie koncertu znajdą się utwory kompozytorów polskich XX i XXI wieku, a także Rumuńskie tańce ludowe BB 68, Sz. 56 Béli Bartóka. Koncert rozpocznie Poemat poznański, stworzony przez Alinę Kubik – kompozytorkę związaną z wrocławską Akademią Muzyczną – na zamówienie poznańskiego zespołu.

Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza powstał w 2012 roku na prośbę i z inspiracji prof. Klaudiusza Barana i jest mu dedykowany. Podczas styczniowego koncertu w roli Solisty wystąpi sam Rektor UMFC. Dzieło składa się z trzech części: szybka – wolna – szybka. Cechują go duża energetyka oraz wartka, nasycona emocjonalnie narracja. W całej kompozycji odnaleźć można echa aury muzyki międzywojennej, ale również muzyki ludowej o bardzo żywiołowym charakterze.

Koncert zakończy Serenada na smyczki Mieczysława Karłowicza. Utwór powstał podczas pobytu kompozytora w Berlinie w roku 1897, gdzie miało miejsce pierwsze prawykonanie Serenady. Kompozytor był zafascynowany popularnymi wówczas serenadami smyczkowymi Roberta Volksmanna. Styl pięknych melodii Volksmanna oraz nawiązania do romantyzmu niemieckiego pozostają u Karłowicza wyraźnie słyszalne.

Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać najwcześniej na dwa tygodnie przez koncertem. Ich dystrybucja odbywa się w holu głównym uczelni od poniedziałku do środy oraz w piątek w godz. 16.00-19.00.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2018/2019 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.