Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | Inauguracja Oruńskich Koncertów

Orunia3 lutego 2019 roku o godz. 19.30 po ponad dwóch latach prac konserwatorsko-organmistrzowskich koncertem inauguracyjnym rozpoczynają działalność zabytkowe organy Eduarda Witteka z 1911 roku w salezjańskim kościele parafialnym p.w. Św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni.

Dzięki inicjatywie księdza Mariusza Słomińskiego, proboszcza parafii pw. Jana Bosko na Oruni zrealizowano projekt renowacji i częściowej rekonstrukcji neoromantycznych organów pneumatycznych elbląskiej firmy Eduarda Witteka ufundowanych w 1911 roku dla tutejszego kościoła przez rodzinę Hoene. Program dwuletnich prac obejmował renowację i konserwację szafy organowej oraz przywrócenie oryginalnego kształtu instrumentu sprzed ponad stu lat. Kompleksowe prace konserwatorsko-organmistrzowskie, prowadzone pod nadzorem dr hab. Andrzeja Szadejko, przywróciły nie tylko sprawność techniczną, ale również pierwotny blask brzmienia sprzed ponad stu lat. Organy na Oruni to obecnie jedyny w pełni sprawny i stylistycznie spójny instrument z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku w aglomeracji gdańskiej, który umożliwia prezentacje romantycznej i neoromantycznej muzyki organowej i kameralnej w najwierniejszej formie.

Uroczysty koncert Inauguracyjny da nam szansę posłuchania różnorodnych możliwości instrumentu w muzyce solowej i kameralnej. Gdańscy artyści zaprezentują tego wieczoru dzieła Antonína Dvořáka, Gioaccino Rossiniego, Stanisława Moniuszki, Konstantego Gorskiego, a także Andrzeja Szadejki, który został właśnie nominowany do nagrody „Fryderyk” za płytę Musica Baltica. Vol. 4. Johann Jeremias du Grain – Sacred Cantatas. Ponadto odbędzie się premiera utworu Emila Miszka Forgetfulness na trąbkę i organy.

Projekt renowacji i konserwacji organów był dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Konserwacja Zabytków” oraz środków Miasta Gdańska.