Polmic - FB

aktualności

Olsztyn | Odkryte na nowo

FWM„Odkryte na nowo…” to tytuł koncertu symfonicznego 15 marca 2019 roku, o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Orkiestra symfoniczna Filharmonii wystąpi pod batutą Jerzego Swobody z solistą pianistą Cezarym Saneckim – rektorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Koncert rozpocznie Toccata z Suity op. 10 Bolesława Szabelskiego. Stała się ona wręcz wizytówką kompozytora zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Z wielkim powodzeniem pod koniec lat pięćdziesiątych włączyli ją do międzynarodowego obiegu muzycznego Leopold Stokowski i Orkiestra Chicagowska.

Następnie usłyszymy Koncert na fortepian i orkiestrę Grażyny Bacewicz. Twórczość Bacewicz, najwybitniejszej polskiej kompozytorki i wyśmienitej skrzypaczki, to jeden z najważniejszych przykładów neoklasycyzmu w muzyce XX wieku. Chętnie nawiązywała do form i gatunków z przeszłości i łączyła je ze stylizacjami folkloru polskiego. W pełnej krasie cechy jej stylu ujawniają się w znakomitym Koncercie fortepianowym napisanym w 1949 roku na konkurs zorganizowany w setną rocznicę śmierci Chopina przez Związek Kompozytorów Polskich. W utworze usłyszeć można melodie takich pieśni ludowych, jak Pije Kuba czy Oj chmielu, chmielu. Utwór niewątpliwie wpisuje się w wielką późnoromantyczną tradycję koncertu symfonicznego z wirtuozowską partią solową.

Po przerwie orkiestra zaprezentuje Symfonię d-moll Césara Francka, która należy dziś do żelaznego kanonu filharmonicznego.

Koncert odbywa się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Piotr J. Reszczyński

Więcej – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/odkryte-na-nowo/