Polmic - FB

aktualności

Bydgoszcz | 100 lat niepodległości

FP15 marca 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batutą Kai Bumanna wykona utwór Joanny Wnuk-Nazarowej.

Koncert rozpocznie się wykonaniem Lamento na obój jej autorstwa, gdzie w roli solisty wystąpi oboista Mariusz Pędziałek – koncertmistrz orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Wirtuoz jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum, Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, Kwintetu Dętego Filharmoników Krakowskich. Wielokrotnie występował na festiwalu „Warszawska Jesień”, był także członkiem Rady Programowej Festiwalu „Poznańska Wiosna”. Współpracuje też z Grzegorzem Turnauem.

Następnie Mariusz Pędziałek zaprezentuje bardzo śpiewne partie oboju w Koncercie C-dur Haydna, który został odnaleziony i wydany dopiero w 1926. Na finał zabrzmi I Symfonia Johannesa Brahmsa, która obligatoryjnie znajduje się w żelaznym repertuarze niemal wszystkich orkiestr i dyrygentów. E. Hanslick, jeden z najbardziej wpływowych krytyków muzycznych w II połowie XIX w., bliski przyjaciel Brahmsa i propagator jego twórczości, komentując „Pierwszą”, napisał: „Na podstawie tego dzieła – jeżeli już nie wcześniej – musi sobie każdy muzyk uzmysłowić duchowe pokrewieństwo Brahmsa z Beethovenem”.

Przed koncertem o godz. 18.00 odbędą się „Rozmowy o muzyce…” z Konradem Mielnikiem – producentem i publicystą muzycznym, dyrektorem artystycznym i szefem Redakcji Kultury Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Gdańsku – Radia Gdańsk S.A.

Więcej – na stronie http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/100-lat-niepodleglosci-9/