Polmic - FB

aktualności

Bogusław Schaeffer odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

SchaefferPrezydent Andrzej Duda podpisał 12 lipca 2019 roku decyzję o przyznaniu pośmiertnie Bogusławowi Schaefferowi Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. To drugie najwyższe polskie odznaczenie po Orderze Orła Białego.

Bogusław Schaeffer, jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki współczesnej nurtu awangardowego, zmarł 1 lipca w austriackim Salzburgu. Tam też 16 lipca na Cmentarzu Komunalnym odbędzie się Jego pogrzeb. W trakcie uroczystości wybitny kompozytor i historyk muzyki zostanie pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Bogusław Schaeffer był jedną z najbardziej oryginalnych postaci polskiego życia muzycznego. Wyróżniały go niezwykle rozległe zainteresowania twórcze, konsekwentnie awangardowa postawa i kontrowersyjne poglądy estetyczne. Jako kompozytor wyróżniał się nowatorstwem warsztatu i śmiałością w eksperymentowaniu z nowymi formami, gatunkami i rodzajami muzyki. Jako jeden z pierwszych twórców polskich zajął się muzyką elektroniczną. Pierwszym polskim happeningiem muzycznym był jego utwór Non-stop (1960). Jako pierwszy podjął w Polsce gatunek teatru instrumentalnego w utworze TIS MW2 (1963) napisanym dla słynnego eksperymentalnego zespołu MW2. Niemal w każdym swoim dziele rozwiązywał nowy problem kompozytorski, rzucając wyzwanie polskiemu środowisku muzycznemu i wzbudzając żywe dyskusje o podstawowych zagadnieniach nowej muzyki. Był wybitnym teoretykiem nowej muzyki. Jego praca Nowa muzyka. Problemy współczesnej techniki kompozytorskiej (1958) pozostaje wciąż podstawowym źródłem teoretycznym w tej dziedzinie, a Introduction to Composition (1976) jest jedynym w swoim rodzaju w światowej literaturze podręcznikiem kompozycji. Stefan Kisielewski nazwał Bogusława Schaeffera „ojcem nowej muzyki w Polsce”.

Kraków upamiętni Dzieło i Postać Profesora tablicą pamiątkową w Panteonie Narodowym przy kościele św. Piotra i Pawła. W październiku w Warszawie, Łodzi i Katowicach odbędzie się 11. edycja Festiwalu Era Scheaffera – audiowizualne wydarzenie inspirowane dźwiękiem, słowem, ruchem, obrazem, utrzymanym w technice collage'u. Do udziału zaproszono wybitnych artystów scen polskich i zagranicznych. Każdy spektakl w ramach przedsięwzięcia będzie multimedialnym widowiskiem połączonym z grą aktorów i pokazem graficznych dzieł Schaeffera. Na jesień zaplanowana jest też premiera Prób w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w warszawskim Teatrze Polonia.