Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | XIII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”

SilesiaW dniach 20–31 sierpnia 2019 roku w Katowicach odbędzie się XIII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”, organizowany przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

W siedmiu koncertach w Studiu Koncertowym Radia Katowice, Muzeum Archidiecezjalnym, Bibliotece Śląskiej i Bazylice oo. Franciszkanów wezmą udział młodzi wirtuozi, zespoły kameralne i orkiestra.

Inauguracja przyniesie emanację wirtuozerii i pokaz umiejętności tych, którzy błyszczą swoim talentem: 18-letni wirtuoz skrzypiec Michał Orlik, który z godną podziwu odwagą sięga do najtrudniejszego repertuaru, zwycięzca Eurowizji dla Młodych Muzyków 2016 saksofonista Łukasz Dyczko i flecistka Marta Chlebicka – zdobywczyni tytułu „Młody Muzyk Roku 2018”. Znakiem czasu stanie się koncert „Etno Ślōnsk” dedykowany 100. rocznicy Powstań Śląskich z udziałem zespołu Etnos Ensemble, który zagra nie tylko aranżacje swoich ulubionych repertuarowych motywów, ale improwizował będzie na tematy pieśni powstańczych i śląskich melodii ludowych. W koncercie finałowym, w panewnickiej Bazylice oo. Franciszkanów, pod dyrekcją Wojciecha Wantuloka zagra 36-osobowa Akademicka Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W programie festiwalu znalazła się muzyka tak znanych polskich twórców, jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Karol Lipiński, Stanisław Moniuszko, Franciszek Mirecki, Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Roman Statkowski, Jan Skrzydlewski, Grażyna Bacewicz i Marcel Chyrzyński.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.silesia.art.pl/sierpien-talentow