aktualności

Licheń | Rocznica Powstania Warszawskiego

LichenPolegli podczas Powstania Warszawskiego zostaną upamiętnieni w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w 75. rocznicę jego wybuchu. 1 sierpnia 2019 roku o godz. 17.05 odbędzie się koncert pieśni patriotycznej „Krzyż i Orzeł”.

W intencji poległych księża marianie odprawią Eucharystię w bazylice Matki Bożej Licheńskiej o godz. 16.00. Po mszy, w czasie godziny „W” – o 17.00 zabrzmi dzwon „Maryja Bogurodzica”. Największy dzwon w Polsce zabije, by uczcić pamięć Powstańców w godzinie zainicjowania Powstania Warszawskiego. Następnie w bazylice zaśpiewają: Bogusław Morka (tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie), Emilia Zielińska (sopran), Mariusz Ruta (tenor) oraz zespół kameralny pod dyrekcją prof. Bogny Dulińskiej.

W programie koncertu znajdą się utwory autorstwa Wojciecha Sowińskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Jana Markowskiego, Wiesława Kądzieli, Ottona Żukowskiego, Adama Kowalskiego i Włodzimierza Korcza, odnoszące się do okresu I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej w 1920 i obrony Lwowa, obejmujące okres powstania warszawskiego, a także współczesne, mówiące o przeżyciach wojennych, solidarnościowych i niepodległościowych.

W mieszczącym się w bazylice Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego można będzie zobaczyć niepokazywane dotychczas pamiątki związane z Powstaniem Warszawskim. Od 10.00 do 15.00 w biurze Muzeum pracownicy zaprezentują unikatowe zdjęcia, opaski powstańcze, rzeźbę „Mały powstaniec warszawski”, drzeworyty uczestnika Powstania – Zdzisława Karola Szczepańskiego (1917-2009) i inne pamiątki z tego czasu.

Justyna Zacharek