Polmic - FB

nasze patronaty

Łódź | Międzynarodowe kursy pianistyczne Bacewicz International Summer Music Academy

BISMAW dniach 19–26 sierpnia 2019 roku łódzka Akademia Muzyczna gościć będzie młodych pianistów z całego świata. A to za sprawą organizowanych przez uczelnię i Stretto Music Foundation międzynarodowych kursów pianistycznych Bacewicz International Summer Music Academy. Oprócz zajęć z wybitnymi pedagogami w programie przedsięwzięcia znajdzie się pięć otwartych dla publiczności koncertów z muzyką fortepianową.

Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe kursy mistrzowskie przeznaczone dla muzyków chcących poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć umiejętności z zakresu gry na fortepianie. Swoim doświadczeniem podzielą się wybitni pianiści z prestiżowych uczelni – Royal College of Music w Londynie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu. Będą to profesorowie Dmitri Alexeev i Jacques Rouvier oraz artyści młodego pokolenia: Ilya Maximov i Jianing Kong.

Jak zaznacza Julia Kociuban, polska pianistka, inicjatorka i dyrektor imprezy, „Do udziału w BISMA zgłosiły się pięćdziesiąt dwie osoby z trzynastu różnych krajów: Chin, Wielkiej Brytanii, Rosji, Belgii, Polski, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Serbii, Słowenii, Iranu i Turcji. Po przesłuchaniu ich nagrań wyłoniliśmy trzydziestu sześciu najzdolniejszych pianistów, którzy przyjadą do Łodzi”.

W ramach BISMA zaplanowano pięć koncertów: „Klasycy wiedeńscy”, „Grażyna Bacewicz in memoriam”, „Chopin i perły romantyzmu” oraz „Wielcy kompozytorzy XX wieku”. Koncert poświęcony patronce imprezy poprzedzi wykład Małgorzaty Gąsiorowskiej Życie i twórczość Grażyny Bacewicz prowadzony w języku angielskim (22 sierpnia, godz. 18.00).

Zwieńczeniem kursów będzie Gala finałowa, podczas której zaprezentują się najlepsi młodzi pianiści, biorący udział w projekcie; wręczona zostanie również Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz dla najlepszego uczestnika.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/kursy-pianistyczne-bisma