Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Zdzisław Szostak…

Zdzisław Szostak7 września 2019 roku w wieku 89 lat odszedł Zdzisław Szostak – kompozytor, dyrygent, pedagog Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, członek Związku Kompozytorów Polskich, człowiek wielkiego serca i talentu.

Zdzisław Szostak był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Pracował jako dyrygent w Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Poznańskiej, zaś w 1967 został jej kierownikiem artystycznym. Występował podczas Koncertów Poznańskich, Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna” i Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Założył Chór Kantatowo-Oratoryjny Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Był także jednym z założycieli chóru przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W sezonie artystycznym 1971/1972 na zaproszenie ówczesnego dyrektora Henryka Czyża przeniósł się do Łodzi, obejmując stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych i dyrygenta Państwowej Filharmonii w Łodzi, które pełnił przez szesnaście lat do 1987 roku. W 1972 podjął pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, w której wykładał do 2000 roku. W latach 1972-95 prowadził ogólnouczelnianą studencką orkiestrę symfoniczną, z którą koncertował m.in. w Niemczech i we Włoszech.

Już od czasów katowickich (od 1957) Szostak systematycznie współpracował z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie i Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. Napisał muzykę do ok. 20 filmów fabularnych oraz kilkunastu dokumentalnych i oświatowych, w tym do dwóch seriali historycznych: Królowa Bona Janusza Majewskiego i Kanclerz Ryszarda Bera. Artysta dokonał nagrań do ok. 200 filmów polskich i zagranicznych, głównie z Filharmonią Łódzką oraz WOSPR-em. Zdzisław Szostak dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w kraju. Akompaniował znakomitym solistom światowej sławy. Otrzymał wiele nagród państwowych, w tym Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Łódzcy filharmonicy dokonają oprawy artystycznej uroczystości pogrzebowych Maestro Szostaka. Pożegnanie odbędzie się 13 września o godz. 12.00 w Archikatedrze Łódzkiej, złożenie trumny do grobu nastąpi ok. 14.15 na Cmentarzu Katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Cześć Jego pamięci!