Polmic - FB

aktualności

Opole | Uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

FO11 listopada 2019 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbędzie się koncert symfoniczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Koncerty symfoniczne w Filharmonii Opolskiej z okazji Święta Niepodległości odbywają się co roku 11 listopada. W całości polski jest repertuar najbliższego uroczystego koncertu z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej i skrzypka Mariusza Patyry, którzy wykonają wspaniałe dzieła polskich twórców pod batutą Przemysława Neumanna.

Rozpocznie koncert Legenda op. 31 Witolda Maliszewskiego. Dość krótki utwór najbliższy jest formie poematu symfonicznego, a opowiada o fikcyjnej postaci z podań i legend – Borucie, czyli szlachcicu, który stał się diabłem. W centralnej części wieczoru zabrzmi I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 Henryka Wieniawskiego. To gratka dla miłośników muzyki skrzypcowej: pierwszy koncert wykonywany jest bowiem znacznie rzadziej od drugiego ze względu na wyjątkowy poziom trudności tej kompozycji. Niepozbawiona jest ona jednak zachwycających romantycznych melodii, tak charakterystycznych dla dojrzalszych dzieł Wieniawskiego. Symfonię d-moll op. 21 Zygmunta Stojowskiego najlepiej opisałyby takie przymiotniki, jak: monumentalna, majestatyczna, doniosła. A zatem – idealnie dopasowana do okazji.

Szczegółowy program – na stronie https://filharmonia.opole.pl/