Polmic - FB

aktualności

Zielona Góra | Koncert muzyki polskiej z okazji Święta Niepodległości

FZ8 listopada 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda będzie miał miejsce koncert muzyki polskiej z okazji Święta Niepodległości. Utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego i Krzesimira Dębskiego wykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i pianista Piotr Banasik pod batutą maestro Czesława Grabowskiego.

Z okazji Święta Niepodległości muzyka polska będzie rozbrzmiewać w czterech odsłonach: romantyczna uwertura do opery Paria Stanisława Moniuszki, wirtuozowsko-narodowa Fantazja na tematy polskie A–dur Fryderyka Chopina, efektowna parafraza słynnego na całym świecie Kaprysu a-moll Niccolò Paganiniego w oryginalnej szacie fortepianowo-orkiestrowej Witolda Lutosławskiego oraz filmowa suita Krzesimira Dębskiego – muzyka napisana do ekranizacji jednej z najpopularniejszych powieści dziecięcych W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza.

Wariacje na temat Paganiniego Lutosławskiego nie są jednak zwyczajnym opracowaniem, lecz przekomponowaniem muzycznego przeboju i nadaniem mu indywidualnego rysu, głównie w zakresie harmoniki i faktury charakterystycznej dla doświadczonego już kompozytora. Wariacje zyskały z czasem rangę wielkiego przeboju. Weszły do repertuaru wszystkich znaczących duetów fortepianowych na świecie; są dziś najczęściej wykonywanym utworem kompozytora.

Informacja o biletach – na stronie http://filharmoniazg.pl/