Polmic - FB

aktualności

Krasnystaw | Recital klawesynowy Elżbiety Stefańskiej z okazji 11 Listopada oraz prawykonanie „Poloneza” Mariusza Dubaja

DubajWładze samorządowe miasta i powiatu krasnostawskiego zapraszają na recital klawesynowy Elżbiety Stefańskiej pt. „Historia jednego listu” z okazji zamknięcia Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości 11 Listopada. Recital odbędzie się w Krasnostawskim Domu Kultury 11 listopada 2019 roku o godz. 17.00. Słowo o muzyce wygłosi prezes Lubelskiego Oddziału ZKP Mariusz Dubaj.

Recital upamiętnia list wysłany z Krakowa 11 Listopada 1949 roku przez światowej sławy pianistkę i laureatkę pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie Halinę Czerny-Stefańską do dyrektora krasnostawskiego Społecznego Ogniska Muzycznego im. M. Karłowicza, Ignacego Lipczyńskiego, z podziękowaniem za gratulacje z okazji otrzymanej nagrody. Warto przypomnieć, że krasnostawskie Ognisko Muzyczne im. M. Karłowicza w latach swojej działalności wykształciło blisko 3 000 uczniów, z których wielu ukończyło wyższe studia muzyczne. Miało dwadzieścia filii w okolicznych miejscowościach i dwukrotnie zdobyło pierwsze nagrody na konkursach tego typu placówek w Krakowie i Łodzi.

W programie znajdą się kompozycje J.J. Frobergera, G.F. Haendela, F. Couperina, C.B. Balbastre, C.F.E. Bacha, M.K. Ogińskiego, P.A. Solera i M. Dubaja. Podczas recitalu planowane jest światowe prawykonanie zamówionego przez Elżbietę Stefańską u Mariusza Dubaja Poloneza „Powitanie Ojczyzny”.

Elżbieta Stefańska jest wybitną polską klawesynistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Hansa Pischnera i profesorem tej uczelni. Swoje umiejętności gry na klawesynie doskonaliła na kursach mistrzowskich w Sienie i Weimarze pod kierunkiem Z. Ruzickovej i R. Gerlina. Jest laureatką pierwszych nagród Konkursu Muzyki Dawnej w Łodzi (1964) i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie (1965). Dzięki tym sukcesom rozpoczęła międzynarodową karierę, koncertując w wielu krajach Europy, Azji oraz w USA. Prowadziła kursy mistrzowskie gry na klawesynie oraz brała udział jako juror w międzynarodowych konkursach muzycznych m.in. w Monachium (1970), Tajpej (1990), Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku (1992), w Warszawie (1993) i w Budapeszcie (2000). Dokonała nagrań dla wytwórni Polskie Nagrania, EMI, Decca Records, Fonit Centra, Naxos. Dla japońskiej wytwórni Pony Canyon nagrała 6 płyt z 18 sonatami W.A. Mozarta na instrumencie pianoforte z czasów kompozytora. Dla tej samej firmy nagrała również wiele utworów J.S. Bacha. Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), tytułem profesora h.c. Akademii Muzycznej w Kijowie (2008) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009).

Lubelski Oddział ZKP