Polmic - FB

nasze patronaty

Kraków | Marek Stachowski–Zbigniew Bujarski. Mistrzowie i ich uczniowie

Stachowski Bujarski21 listopada 2019 w sali kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie o godz. 18.00 odbędzie się wydarzenie „Marek Stachowski–Zbigniew Bujarski. Mistrzowie i ich uczniowie”, organizowane przez Akademię Muzyczną w Krakowie i Zarząd Związku Kompozytorów Polskich – Oddział w Krakowie.

Kultura przekazywana z pokolenia na pokolenie w głównej mierze opiera się na relacji mistrz i uczeń. Skupienie na osobie mistrza, bez drugiej strony, czyli ucznia, byłoby relacją niepełną. Stąd cykl jesiennych koncertów, o tytule „Mistrzowie i ich uczniowie”, prezentuje wybitnych kompozytorów–pedagogów oraz ich wychowanków, którzy obecnie są już dojrzałymi twórcami. W związku z tegorocznymi obchodami 15. rocznicy śmierci prof. Marka Stachowskiego oraz rocznicy śmierci prof. Zbigniewa Bujarskiego, właśnie tym krakowskim kompozytorom poświęcone zostanie piąte wydarzenie z tego cyklu.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną również kompozycje wychowanków obu Mistrzów — Wojciecha Widłaka i Marcela Chyrzyńskiego (z klasy prof. Stachowskiego) oraz Michaela Gatonska’ego i Mendiego Mengjiqiego (z klasy prof. Bujarskiego).

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mendi Mengjiqi — kompozytor albański, który obecnie wykłada kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym w Prisztinie (Kosowo). Jego utwory wykonywane są w wielu krajach świata. W 2008 roku w Międzynarodowym Konkursie jego kompozycja została wybrana jako Hymn Republiki Kosowa. Spotkanie z Mengjiqim poprowadzi dr Marcin Strzelecki — teoretyk muzyki i kompozytor związany z krakowską Akademią Muzyczną.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Marcel Chyrzyński

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

 

Marek Stachowski–Zbigniew Bujarski. Mistrzowie i ich uczniowie

PROGRAM

21 listopada 2019

Sala Kameralna im. Prof. Marka Stachowskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, ul. św. Tomasza 43, Kraków

godz. 18.00

Mendi Mengjiqi – spotkanie z kompozytorem

Prowadzenie dr Marcin Strzelecki

godz. 19.00

Marek Stachowski – Zbigniew Bujarski. Mistrzowie i ich uczniowie

Wykonawcy: Natalia Jarząbek (flet), Martyna Klupś-Radny (flet), Barbara Borowicz (klarnet), Dominika Peszko (fortepian), Agnieszka Bugla-Bylica (skrzypce), Aneta Dumanowska (altówka), Jan Kalinowski (wiolonczela).

Marek Stachowski (1936-2004) Tre intermezzi na trio smyczkowe (1993-94)

Marcel Chyrzyński (*1971) Haiku No. 3 na flet solo (2018)

Wojciech Widłak (*1971) Widnokręgi na dwa flety i fortepian (2017)

Zbigniew Bujarski (1933-2018) Orniphania na wiolonczelę i fortepian (2001)

Michael Gatonska (*1967) Diablak na flet, klarnet, fortepian, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i amplifikację (2019) *

Mendi Mengjiqi (*1958) Siren’s Song na flet, klarnet, fortepian i trio smyczkowe (2019) *

* prawykonanie światowe