Polmic - FB

nasze patronaty

Premiera płyty „Time to Time” Macieja Zakrzewskiego

Zakrzewski9 grudnia 2019 roku nakładem wydawnictwa Ars Sonora ukaże się autorska płyta gdańskiego kompozytora i organisty Macieja Zakrzewskiego Time to Time. Nagrań dokonano na organach Archikatedry pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Tytuł płyty Time to time – od czasu do czasu – ma znaczenie symboliczne. Z jednej strony odnosi się do procesu tworzenia dzieła, które powstaje w różnych odstępach czasowych, nieskrępowane koniecznością zrealizowania zadania w sztywnych ramach, z drugiej zaś strony nawiązuje do filozofii czasu w muzyce – jej przemijania, ulotności, czasowości.

Na płycie znajdzie się siedmioczęściowa suita The Allegories będąca muzycznym obrazem współczesności, w którym odwieczne, ważne pytania, idee, żywioły, emocje stykają się z rzeczywistością wirtualną, zmieniającą nasze postrzeganie życia w społeczeństwie (Like, Face to book, To be or not online, Log out). To dramatyczne zagubienie w dwóch rzeczywistościach każe na nowo postawić pytanie o to, co jest realne, ważkie, ponadczasowe, a co jest tylko ułudą, kreacją, galanterią.

Poza tym na płycie nagrany jest Psalterium – czteroczęściowy cykl ilustrujący kolejne, wybrane teksty psalmów ze Starego Testamentu (Ps. 91 „Kto się w opiekę oddał Najwyższemu”, Ps. 7 „Panie, Boże mój, w Tobie szukam schronienia”, Ps. 113/117 „Alleluja, Chwalcie Pana wszystkie narody”), choć otwiera go żydowska modlitwa Szema Ijzrael („Słuchaj, Izraelu! Wiekuisty jest naszym Bogiem, Wiekuisty jest jedyny! A będziesz miłował Wiekuistego, Boga twojego całym sercem twoim, i całą duszą twoją, i całą mocą twoją”). Psalterium to odpowiedź na dychotomię świata zobrazowanego w The Allegories.

„Muzyka jest sztuką dojrzałego operowania czasem. Wypełnianiem pustej przestrzeni przekonującą ideą. Tworzeniem imaginacji w konkretnie uwarunkowanej sytuacji. To mój czas. Muzyczny. To także jest Wasz Czas. Spotkajmy się w nim” – zachęca w przedmowie do płyty Maciej Zakrzewski.

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Oficjalna strona kompozytora https://maciejzakrzewski.pl/