aktualności

Gorzów | Koncert zimowy – prawykonanie „Tigran 2” Ryszarda Żołędziewskiego

FGKoncert zimowy w Filharmonii Gorzowskiej 20 grudnia 2019 roku o godz. 19.00, jak przystało na przedświąteczny czas, mienić się będzie pełną gamą barw i nastrojów. Od barokowego „szaleństwa”, przez kompozycje z saksofonem w roli głównej oraz muzykę z baletowej opowieści o sprytnym Pulcinelli, po najpiękniejsze polskie kolędy.

Concerto Grosso op. 5 nr 12 (1729) Francesca Geminianiego to aranżacja Sonaty skrzypcowej jego nauczyciela – Arcangela Corellego. Wykorzystując barokową formę wariacyjną pod nazwą la follia (szaleństwo), gdzie z każdą kolejną wariacją zwiększa się stopień trudności technicznych oraz dodając od siebie piękną partię drugich skrzypiec, Geminiani stworzył genialny zestaw kontrastujących dialogów solo i tutti.

Saksofon zabrzmi tego wieczoru w dwóch utworach – w Koncercie saksofonowym (1934) Aleksandra Głazunowa, w którym ciepła, kantylenowa melodia i wirtuozowskie elementy odkrywają rozległe możliwości jednego z najmłodszych instrumentów dętych oraz w kompozycji Ryszarda Żołędziewskiego Tigran 2 (2019). Kolejna pozycja w programie to suita Igora Strawińskiego z baletu Pulcinella (1920), inspirowanego konwencją commedii dell’arte.

Utwory zaprezentuje Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Chór i orkiestra Szkoły Muzycznej I i II st.im. Tadeusza Szeligowskiego pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego. W roli solisty wystąpi kompozytor i saksofonista Ryszard Żołędziewski.

Urszula Śliwińska

Więcej – na stronie https://www.filharmoniagorzowska.pl/pl/calendar/event/1633/2019-12-20/19:00