Polmic - FB

nasze patronaty

Sopot | 5. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej Mundus Cantat Sopot 2019

MundusFundacja Mundus Cantat zaprasza w dniach 14–15 grudnia 2019 roku na 5. edycję Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Muzyki Adwentowej i Świątecznej Mundus Cantat Sopot.

To wyjątkowe wydarzenie pachnące piernikiem, cynamonem i choinką wprowadzi trójmiejską społeczność w radosny nastrój oczekiwania na przyjście świąt Bożego Narodzenia. Festiwal jest konkursem, w czasie którego zespoły w nim uczestniczące staną w szranki i będą walczyć o nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu, Jacka Karnowskiego.

Będzie to wyjątkowa okazja, żeby jeszcze przed świętami posłuchać kolęd z całego świata w wykonaniu utalentowanych chórów. Zabrzmią m. in. utwory Bohdana Riemera, Macieja Małeckiego, Jana Maklakiewicza, Romualda Twardowskiego i Stanisława Moryto. W Festiwalu weźmie udział 6 chórów: ze Szczecina, Polic, Nakła, Wejherowa, Gdańska i Sopotu. Chóry będą kolędować w wielu językach świata w różnych miejscach w Sopocie – Centrum Sopot, Kościele Gwiazda Morza, Urzędzie Miasta Sopot oraz w Kościele Chrystusowym mieszczącym się przy ul. Obrońców Westerplatte. Zespoły będzie oceniać profesjonalne jury, w skład którego będą wchodzić wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki, dyrygenci chóralni, profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku – prof. Waldemar Górski, dr. hab. Michał Kozorys i prof. Beata Wróblewska.

W sobotę 14 grudnia o godz. 11:15 rozpoczną się przesłuchania w Kościele „Gwiazda Morza”. Zaraz po przesłuchaniach w Centrum Sopot chóry festiwalowe zaprezentują się szerszej publiczności, w krótkich koncertach na terenach sopockiego dworca. Tego samego dnia (sobota) o godz.15:30 również w Kościele Gwiazda Morza odbędzie się Koncert Finałowy wraz z ogłoszeniem wyników.

Zwieńczeniem festiwalu będzie coroczny koncert poświęcony pamięci Michaela Ray Dawidowa, który będzie miał miejsce w Kościele Chrystusowym 15 grudnia o godz. 17:00. W programie koncertu usłyszmy Chór Festiwalowy SSW Mundus Cantat pod dyrekcją Beaty Wróblewskiej i Gdański Chór Lekarzy pod dyrekcją Michała Kozorysa. W trakcie koncertu będą zbierane pluszaki, słodycze oraz środki opatrunkowe dla dzieci ze szpitala w Kijowie na Ukrainie.

Współorganizatorem przedsięwzięcia obok Fundacji Mundus Cantat jest miasto Sopot. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie http://munduscantat.pl/5-miedzynarodowy-festiwal-choralny-muzyki-adwentowej-i-swiatecznej-2019/