patronaty

„Sto lat muzycznej emigracji” – drugi nakład już w sprzedaży!

Sto LatNieopowiedziane dotąd historie znakomitych artystów – Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918-2018) to pozycja obowiązkowa by myśleć współcześnie o historii, kulturze i twórcach.

Książka według koncepcji dr Marleny Wieczorek (Fundacja MEAKULTURA) pod opieką merytoryczną dr Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej (Polska Akademia Nauk) jest pierwszą publikacją w polskiej literaturze, która kompleksowo zgłębia temat emigracji kompozytorów XX wieku. Kompendium zawiera sylwetki artystów z kręgu muzyki poważnej, jazzowej i filmowej, a nawet popularnej. Jej formuła łączy 15 obszernych tekstów przekrojowych i biografie w formie 63 wywiadów eksperckich. Specjaliści w tych różnych formach w interesujący sposób przybliżają kompozytorskie osobowości i zdradzają ciekawe anegdoty.

Wydanie Stu lat muzycznej emigracji… to także element świętowania stulecia Niepodległej – wieku muzycznej kultury emigracyjnej, uwspółcześnionej dzięki 50 autorom, którzy poddają analizie sylwetki, twórczość i motywacje ponad 200 kompozytorów. Całość dopełnia warstwa wizualna – prawie 100 ilustracji autorstwa dra Maxa Skorwidera, cenionego artysty-grafika. Prof. UAM dr hab. Krzysztof Moraczewski w recenzji wydawniczej wskazuje, że "(…) Chodzi niejednokrotnie o twórczość wybitną, ale w Polsce nie dość znaną. Nieznajomość ta sama zresztą należy do problemów artystycznej emigracji. Jak każda dobra książka o sztuce, także i ta będzie zmuszać do rewizji własnej wiedzy i własnych przekonań, do przewartościowań i do poszukiwania nowych sposobów rozumienia artystycznej sytuacji, w jakiej jesteśmy".

Mecenasem publikacji jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Patronem medialnym książki jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pierwszy nakład książki został wyczerpany w ciągu kilku dni, obcenie w sprzedaży dostęne jest drugie wydanie. Poznajmy niesamowite losy kompozytorów!

Więcej – na stronie: http://fundacjameakultura.pl/projekty#wydawnictwa-sto-lat-muzycznej-emigracji-kompozytorzy-polscy-za-granica-1918-2018