Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Inauguracja cyklu koncertowego 2020 w Zamku Królewskim

Zamek2 lutego 2020 roku o godz. 18.00 w przepięknej Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się koncert muzyki polskiej, inaugurujący nowy cykl koncertowy „Nie tylko klasycznie”. Uroczysty wieczór w uroczystej atmosferze z udziałem znakomitych wirtuozów!

Wystąpią Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, wiolonczelista Tomasz Strahl i skrzypek Jakub Jakowicz pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Artyści zaprezentują utwory Romualda Twardowskiego, Mikołaja Góreckiego i Sławomira Czarneckiego.

Lituania (2011) Romualda Twardowskiego powstała z okazji uroczystości 100-lecia urodzin Czesława Miłosza. Kompozytor, znawca muzyki litewskiej, wykorzystuje tu jej specyficzny charakter, nawiązując do tradycyjnej formy „sutkine” ( z szybkimi wątkami melodycznymi) i do fraz „raudy” (o elegijnym charakterze). W Melodiach kurpiowskich (2016) kompozytor odwołuje się do kurpiowskiej muzyki ludowej uwypuklając jej oryginalne piękno i powab; utwór został zamówiony przez wykonawców lutowego koncertu – Łomżyńską Filharmonię.

Mikołaj Górecki stworzył swoją Elegię (2014) na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową specjalnie dla Tomasza Strahla i zadedykował mu ten utwór. Kolejna dedykowana wiolonczeliście kompozycja, którą usłyszymy w jego wykonaniu podczas koncertu, to Concerto Lendinum (2005) Sławomira Czarneckiego na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę. Utwór prezentuje efekt poszukiwań własnego stylu, własnego rozumienia piękna dźwiękowego i ładu harmonicznego poprzez łączenie elementów zaczerpniętych z tradycji (forma koncertu barokowego, melodyka ludowa regionu Lubelszczyzny) z elementami modernistycznymi (strukturalizm, spektralizm, repetytywność, elementy sonoryzmu i minimalizmu). Z kolei Narew Concerto (2019) Czarneckiego dedykowany jest maestro Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu i powstał na zamówienie Filharmonii Łomżyńskiej.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.zamek-krolewski.pl/koncerty/repertuar/cykl-muzyczny-2020