Polmic - FB

aktualności

Rosyjski kompozytor Siergiej Słonimski zmarł w wieku 87 lat

SlonimskiSiergiej Słonimski, jeden z najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów współczesnych, pianista, teoretyk muzyki, profesor petersburskiego konserwatorium, zmarł 9 lutego 2020 roku w Petersburgu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 lutego 2020 roku o godz. 11:00 na Cmentarzu Komarowskim.

Siergiej Słonimski urodził się w 1932 roku w Leningradzie (obecnym Petersburgu). Był synem pisarza Michaiła Słonimskiego oraz dalekim krewnym polskiego poety Antoniego Słonimskiego. W rodzinnym mieście ukończył studia pianistyczne i kompozycję. W swojej twórczości łączył wiele stylów muzyki współczesnej, wykorzystywał nowoczesne techniki kompozytorskie i nawiązywał do muzyki ludowej, której był badaczem. Jego twórczość obejmuje 34 symfonie, 8 oper (w tym krytykowaną przez władze socrealiztyczne operę Mistrz i Małgorzata), 3 balety, utwory kameralne oraz wokalno-instrumentalne. Był także autorem muzyki do sztuk teatralnych oraz filmów.

Kompozycje Słonimskiego wykonywane były podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Kompozytor był gościem festiwalu w 1969 roku, kiedy pod dyrekcją Jana Krenza zabrzmiało jego Concerto Buffo. Trzy lata wcześniej wśród publiczności zasiadał Antoni Słonimski, będąc świadkiem pierwszego w polsce wykonania Czterech polskich strof do własnych słów. Na festiwalu zabrzmiały także Uparty wiatr (1975), Antyfony (1977) oraz Taniec nowogrodzki (1980, 1985).

Za popularyzowanie muzyki polskiej kompozytor w 2003 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast w 2011 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2001 roku był honorowym przewodniczącym Petersburskiego Towarzystwa Muzyczno-Oświatowego im. Fryderyka Chopina. W 2018 roku artysta otrzymał medal Człowiek Dialogu przyznany z okazji 30-lecia Instytutu Polskiego w Moskwie. Jednym z ostatnich przez niego skomponowanych utworów był poemat symfoniczny poświęcony stuleciu niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Odrodzenie i triumf