Polmic - FB

aktualności

Szczecin | „SoundLab”: premiera kompozycji na perkusję amplifikowaną, elektronikę oraz zespół kameralny

FSz20 lutego 2020 roku o godz. 20:00 w ramach cyklu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie „SoundLab” wystąpi duet eksperymentatorów i improwizatorów – Teoniki Rożynek & Qba Janicki – oraz artystka wizualna Martyna Chojnacka.

Teoniki Rożynek i Qba Janicki, występując w duecie, wykorzystują „elektroniczne przetworzenia sygnału audio generowanego przez instrumenty akustyczne”. Mają wykształcenie akademickie, jednak są dalecy od respektowania klasycznych reguł. Ich wspólne działania charakteryzuje przede wszystkim improwizacja i ekspresja. Przy czym to, co tworzą, ma swoisty ciężar. Występowali wspólnie m.in. na wrocławskiej odsłonie festiwalu Avant Art w 2019 roku, a także na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” w 2018 roku.

W trakcie występu w Filharmonii w Szczecinie zabrzmi premierowo kompozycja napisana na perkusję amplifikowaną, elektronikę oraz zespół kameralny. Inspiracją do stworzenia tej kompozycji była cymatyka – nauka o kształcie fal akustycznych, zajmująca się wizualną reprezentacją zjawisk sonicznych.

Oprawę wizualną bazującą na animacji generatywnej oraz przetworzeniach wzorów cymatycznych zarejestrowanych przy użyciu własnej konstrukcji instalacji głośnikowej do stymulacji płynów wykona Martyna Chojnacka.

Katarzyna Plater-Zyberk

Więcej – na https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1221-Lab_5_Teoniki_Rozynek_and_Qba_Janicki_