aktualności

Brodnica | II Festiwal ClassiX

BrodnicaMuzyka klasyczna, elektroniczna, jazzowa i współczesna, dopełniona nowoczesnym obrazem visual art. Wybitne nazwiska, najnowsze projekty artystyczne i szereg wydarzeń towarzyszących. II Festiwal ClassiX w Brodnicy, który odbędzie się w dniach 26–29 marca 2020 roku, to nowa jakość na polskim rynku festiwalowym.

W ostatni weekend marca Brodnicę opanuje sztuka w najlepszym wydaniu, która zostanie zaprezentowana podczas ośmiu koncertów szeregu wydarzeń towarzyszących przez 55 artystów w czterech tzw. strefach festiwalowych: kawiarnianej, warsztatowej, klimatycznej oraz beauty z klasyczno-futurystycznym pokazem mody. Motywem przewodnim drugiej edycji jest „Piękno poprzez zniekształcenie”, wyrażone muzyką, światłem, obrazem i modą.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli znakomici polscy instrumentaliści, m.in. Rafał Kwiatkowski, Anna Maria Staśkiewicz, soliści orkiestry Sinfonia Varsovia oraz przedstawiciele nurtu jazzowo-współczesnego i modern classic: Sebastian Wypych, Olo Walicki, Nikola Kołodziejczyk, Nika Lubowicz, Big Band Konglomerat, holenderski muzyk jazzowy Roderik Povel, Hania Rani i Dobrawa Czocher.

Nie zabraknie prawykonań zupełnie nowych dzieł. Podczas koncertu finałowego odbędzie się premiera Symfonii Brodnickiej autorstwa Mata Kwiatkowskiego – dyrektora artystycznego Festiwalu. To widowiskowy utwór na wiolonczelę, elektronikę, głos męski i damski oraz 19-osobowy big band, łączący w sobie estetykę klasyczną, jazzową i współczesną. Mateusz Kwiatkowski połączył siły z młodym polskim motion designerem Bartkiem Wójcickim, poruszającym się w obszarach nowych mediów z mocnym naciskiem na motion design i 3D wideo mapping, tworząc warstwę wizualną. Muzyka jest dopełniona wizualizacją live, która w swojej tematyce ściśle nawiązuje do historii Brodnicy i 100. rocznicy powrotu Brodnicy do wolnej Polski.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu: https://www.facebook.com/brodnicaclassix/ 

Bilety do kupienia w BDK, Salonach Empik oraz na https://goingapp.pl/city/42/bilety-w-calej-polsce