Polmic - FB

aktualności

Warszawa | James Carter na Koncercie urodzinowym Sinfonii Varsovii!

SVNa Koncercie urodzinowym Sinfonii Varsovii 15 marca 2020 roku o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystąpi uważany za jednego z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych na świecie, podopieczny legendarnego Lestera Bowie – James Carter. Po raz pierwszy w Polsce zabrzmi Koncert na saksofony i orkiestrę Roberta Sierry. Tego wieczoru muzyków poprowadzi serbski dyrygent Aleksandar Marković.

Koncert na saksofony i orkiestrę (2002) Sierry, łączący jazz z muzyką klasyczną i latynoską, podkreśli długoletnią współpracę orkiestry ze środowiskiem jazzowym. Historia spotkania orkiestry z jazzmanem Jamesem Carterem sięga 2009 roku, kiedy w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyło się nagranie napisanego dla niego Koncertu Sierry. Owocem współpracy Sinfonii Varsovii i amerykańskiego wirtuoza saksofonu okazał się album Caribbean Rhapsody, w całości wypełniony muzyką kompozytora z Portoryko. Wydany w 2011 roku nakładem prestiżowej wytwórni Universal Music Group wzbudził entuzjazm zagranicznych i rodzimych krytyków muzycznych.

Wykonanie Koncertu Sierry w Warszawie poprowadzi serbski dyrygent Aleksandar Marković, dobrze zanany warszawskiej publiczności z festiwalu Szalone Dni Muzyki. Ponadto w programie Koncertu urodzinowego Sinfonii Varsovii dzieło pojawiające się w filmie Lśnienie Stanleya Kubricka – Przebudzenie Jakuba Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego orkiestry, oraz reprezentująca wielką rosyjską romantyczną symfonikę V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Anna Piecuch

Bilety w cenach 30–110 zł do nabycia na stronie https://butik.teatrwielki.pl/ 

Więcej informacji - http://sinfoniavarsovia.org/pl/