Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Duch świecki w muzyce religijnej

Chór PR8 marca 2020 roku o godz. o 18:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert Chóru Polskiego Radia, który zaprezentuje dzieła Gioacchina Rossiniego i Karola Szymanowskiego.

„Dwunastodźwięczna cytaro, której struny są z nieba - dźwięk mowy ludzkiej dla ucha mego przywróć od nowa” – tymi słowami rozpoczyna się Litania do Marii Panny op.59 Karola Szymanowskiego z 1933 roku. Kompozytor wykorzystał w niej dwie strofy z Litanii autorstwa międzywojennego poety z orbity Skamandra, Jerzego Lieberta. Pod względem formalnym utwór jest dwuczęściową kantatą na sopran solo, chór żeński i orkiestrę symfoniczną. Jest to zarazem jedno z ostatnich dzieł Szymanowskiego, pochodzące z tzw. „narodowego” okresu twórczości. Jak pisał w liście do Zofii Kochańskiej „to może najgłębsza, najbardziej skupiona rzecz moja”. I rzeczywiście to skupienie i osobisty, chwilami intymny ton słychać od początku.

Po tekst tradycyjnej średniowiecznej sekwencji Stabat Mater sięgali przez wieki najwięksi kompozytorzy, począwszy od Palestriny, przez Pergolesiego, Vivaldiego, Dvořáka, Verdiego, Szymanowskiego, aż po Pendereckiego czy Pärta. Swoją cegiełkę w muzycznej historii liturgicznej sekwencji posiada również Gioacchino Rossini, którego Stabat Mater należy do najcenniejszych utworów muzyki religijnej. Składające się z dziesięciu części dzieło przeznaczone jest na kwartet solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną i świadczy o mistrzowskim opanowaniu sztuki kontrapunktycznej.

Podczas koncertu 8 marca w partiach solowych wystąpią: Ewa Tracz – sopran, Anna Borucka – mezzosoran, Andrzej Lampert – tenor, Jarosław Bręk – bas-baryton. Artystom towarzyszyć będzie Chór Polskiego Radia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.

Materiały prasowe Chóru Polskiego Radia

Informacja o biletach – na stronie https://chorpolskiegoradia.pl/event/karol-szymanowski-litania-do-marii-panny-op-5/