Polmic - FB

aktualności

Kraków | VII Krakowska Wiosna Wiolonczelowa

KWWKoło Naukowe Wiolonczelistów Akademii Muzycznej w Krakowie jeszcze przed kalendarzową wiosną zaprasza na VII Krakowską Wiosnę Wiolonczelową, która odbędzie się w dniach 5–8 marca 2020 roku. Celem tego wydarzenia naukowo-artystycznego jest promocja młodych talentów i rozwój muzyki wiolonczelowej.

Program Festiwalu przewiduje wykłady, kursy i koncerty prowadzone przez wiolonczelistów z kraju i ze świata. Spotkanie i wspólna praca muzyków w międzynarodowym gronie mają na celu poszerzenie wiedzy o utworach polskich i zagranicznych, a także poznanie najnowszych nurtów kompozytorskich oraz wykonawczych. Program projektu skonstruowany jest tak, aby ukazać wiolonczelę jako instrument wszechstronny i zainteresować szerokie grono odbiorców.

Koncerty zaproszonych wiolonczelistów przyczynią się do integracji i rozwoju środowiska wiolonczelowego w Polsce. VII Krakowską Wiosnę Wiolonczelową otworzy koncert „Wiolonczela w trzech odsłonach”, podczas którego zabrzmi Recitativa i ariosa „Lerchenmusik” na klarnet, wiolonczelę i fortepian Henryka Mikołaja Góreckiego. W programie Festiwalu znalazł się też koncert w całości poświęcony jednemu z największych kompozytorów – Ludwigowi van Beethovenowi z okazji 250. rocznicy urodzin (6 marca). Na koncercie sobotnim (7 marca), zabrzmi muzyka Ameryki Południowej. Wykonanie utworów Piazzolli, Mediny i Villa-Lobosa poprowadzi prof. Lars Hoefs, który wraz z pedagogami i studentami przygotuje zespoły od 8 do 16 wiolonczel. Dzięki temu, po raz pierwszy w Europie, krakowska publiczność usłyszy oryginalną, niedawno odnalezioną wersję Bachianas Brasilieras nr 5 i prawykonanie dwóch miniatur José Mediny. Natomiast podczas koncertu finałowego (8 marca) zabrzmi Elegia na wiolonczelę i kwintet smyczkowy Mikołaja Góreckiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest wolny.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://www.amuz.krakow.pl/7-krakowska-wiosna-wiolonczelowa/