Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Święto kobiet

NFMDzień Kobiet to świetna okazja, aby przyjrzeć się bliżej dorobkowi artystycznemu wybitnych kompozytorek tworzących w wieku XX i na początku XXI stulecia. Te zróżnicowane i niezwykle oryginalne dzieła zabrzmią 7 marca 2020 roku o godz. 18:00 w Narodowym Forum Muzyki w wykonaniu NFM Orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją Josepha Swensena, a w roli solisty wystąpi skrzypek Thomas Bowes.

Związana z Wrocławiem kompozytorka Grażyna Pstrokońska-Nawratil jest autorką licznych kompozycji instrumentalnych. Należy do nich także ICE-LAND, dzieło przeznaczone na smyczki i harfę amplifikowaną, napisane w 2011 roku. Inspiracją do jego powstania była wizyta artystki nad Dettifoss, potężnym islandzkim wodospadem, który zainspirował także Ridleya Scotta. Reżyser zdecydował się sfilmować przy nim pierwszą scenę swojego Prometeusza.

Twórczość Grażyny Bacewicz przynależy do nurtu neoklasycznego. Koncert na orkiestrę smyczkową powstał w 1948 roku. To zwięzły, trzyczęściowy utwór, w którym na pierwszy plan wysuwa się wyrazista, żywa rytmika, wskazująca też na ludowość jako źródło inspiracji.

Podczas koncertu usłyszymy też Refleksje na temat B-A-C-H Sofii Gubajduliny, Lamenting with Ariadne na altówkę i zespół kameralny Thea Musgrave, Nocturne na skrzypce solo Kaiji Saariaho, a także II Koncert skrzypcowy „Narcissus” Eleanor Alberga – wrocławska publiczność będzie miała zaszczyt wziąć udział w prawykonaniu tego utworu.

O godz. 17:00 przed budynkiem NFM na pl. Wolności nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej współpracę prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil z Narodowym Forum Muzyki oraz zasługi kompozytorki nie tylko dla Wrocławia, lecz w ogóle muzyki.

Agnieszka Frei

Więcej – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/