Polmic - FB

aktualności

Warszawa | XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”: od Beethovena do Chopina

NIFCObok wątków polskich istotny element programu 16. edycji Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbędzie się w dniach 15 sierpnia – 1 września 2020 roku, stanowi prezentacja dzieł Ludwiga van Beethovena w mistrzowskich interpretacjach w ramach obchodów 250. rocznicy urodzin kompozytora.

Utwory Beethovena będzie można usłyszeć m.in. w wykonaniu Belcea Quartet (4 wieczory, na których ten słynny zespół będzie kontynuować wykonanie wszystkich kwartetów wielkiego klasyka z Bonn) oraz Orkiestry XVIII Wieku z Kristianem Bezuidenhoutem w rolach solisty i dyrygenta (zaprezentują pięć koncertów fortepianowych).

Głównym nurtem programowym Festiwalu będzie tradycyjnie prezentacja „pereł muzyki polskiej” z utworami Chopina na czele. Fabio Biondi będzie kontynuować ze swym zespołem Europa Galante prezentację dzieł scenicznych Stanisława Moniuszki – w ich wykonaniu usłyszymy operę Hrabina. Polska muzyka tak XIX jak również XX w. zabrzmi 18 sierpnia: Sinfonia Varsovia oraz pianiści Clare Hammond i Philippe Giusiano pod batutą Jacka Kaspszyka wykonają Koncert fortepianowy As-dur op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Fantazję na fortepian i orkiestrę Andrzeja Panufnika, a także Concertino na fortepian i orkiestrę Romana Palestra. I Koncert skrzypcowy i IV Symfonia koncertująca op. 60 Karola Szymanowskiego zaprezentowane zostaną 20 sierpnia w Filharmonii Narodowej. Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego wykona Scottish Ensemble (28 sierpnia). Koncert finałowy rozpocznie wykonanie Muzyki żałobnej Witolda Lutosławskiego.

Na Festiwalu usłyszymy całą plejadę pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, w tym aż pięcioro jego zwycięzców – Yuliannę Avdeevą, Philippe’a Giusiana, Kevina Kennera, Garricka Ohlssona i Dang Thai Sona – oraz licznych laureatów i uczestników Konkursu, którzy zagrają nie tylko na fortepianach współczesnych, ale też na instrumentach historycznych.

Bilety w sprzedaży - już od marca!

Szczegółowy program – na stronie https://festiwal.nifc.pl/pl