Polmic - FB

aktualności

Płyta nagrodzona „Fryderykiem” w Internecie

FŁFilharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina przygotowała dla melomanów wyjątkowy prezent na ten trudny czas: otwarty dostęp od 25 marca do utworów z nagrodzonej „Fryderykiem 2020” płyty Emil Młynarski. Violin Concertos w wykonaniu Piotra Pławnera i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego.

I Koncert skrzypcowy d-moll op. 11 Młynarskiego jest już dostępny w serwisie SoundCloud. Premiera internetowa II Koncertu skrzypcowego D-dur op. 16 na tej platformie będzie miała miejsce 25 marca o godz. 21.00.

Album zwraca uwagę na postać Emila Młynarskiego jako kompozytora, gdyż w powszechnej świadomości funkcjonuje on głównie jako prężny organizator życia muzycznego przełomu XIX i XX wieku. Tymczasem za życia Młynarski był ceniony za swój kunszt kompozytorski, o czym świadczy między innymi prestiżowa nagroda, jaką otrzymał za I Koncert skrzypcowy d-moll. Nagranie w wykonaniu Piotra Pławnera z udziałem łódzkich filharmoników to pierwsza rejestracja tego utworu w Polsce. Album świetnie wpisuje się w najnowsze tendencje w światowej kulturze muzycznej, zmierzające ku przywracaniu życiu koncertowemu mało znanych czy wręcz zapomnianych dzieł.

Obecnie płytę Emil Młynarski. Violin Concertos w tradycyjnej postaci można kupić w sklepie internetowym wytwórni Dux.

Michalina Kraszkiewicz

https://soundcloud.com/filharmonia-lodzka