Polmic - FB

aktualności

Apel polskich kompozytorów do Polskiego Radia i nadawców publicznych – Melomani i Przyjaciele muzyki, prosimy o Wasze poparcie!

ApelSzanowni Państwo! Prosimy, nie zapominajcie o muzyce współczesnej!

Dochody kompozytorów i wykonawców muzyki poważnej są „siłą rzeczy” nieporównywalnie mniejsze niż muzyki rozrywkowej. Nie mamy też, jak widać również dziś, porównywalnej siły przebicia.

Apelujemy do Programu Drugiego Polskiego Radia, który dysponuje bogatym zasobem nagrań radiowych, płytowych o wsparcie polskich kompozytorów i zwiększenie czasu antenowego dla prezentacji ich twórczości. Dotychczasowe pasma z muzyką współczesną, jak np. „Fantazja Polska” czy „Nokturn” należy koniecznie rozszerzyć. Już od lat, muzyka polska gościła w nich po północy; emitowana przeważnie w późnych godzinach nocnych i porannych, gdy mało kto mógł ją usłyszeć. Niech w tym trudnym czasie oprócz arcydzieł muzyki: Bacha, Mozarta czy Chopina, towarzyszy polskim słuchaczom i melomanom, osobisty głos, współczesnych im kompozytorów polskich – ze szczególnym uwzględnieniem twórców młodego pokolenia, którzy dopiero zaczynają swoją trudną życiową drogę, gdyż dla wielu z nich wolnych artystów, bez oszczędności, jest to szczególnie trudny moment.

Przyłączamy się też do apelu skierowanego do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej przez Janusza Foglera – Prezesa ZAiKS, o czasowe zwolnienie opodatkowania tantiem dla twórców muzyki poważnej.

Niech tantiemy pozostaną w kraju – na czas kryzysu...

Jacek Ajdinović – prezes Stowarzyszenia Artystów Polskich, Weronika Krówka – skarbnik SAP, Maciej Żółtowski – prezes Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej

Link do petycji - https://www.petycjeonline.com/apel_polskich_kompozytorow_do_polskiego_radia_i_nadawcow_publicznych