Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Tadeusz Haas…

Haas Tadeusz19 marca 2020 roku zmarł w wieku 86 lat muzykolog Tadeusz Haas, wieloletni wykładowca Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Był specjalistą ds. nagrań (szczególnie polskich) w Komitecie ds. Radia i Telewizji w latach 1970-tych i wicedyrektorem dyrekcji muzycznej Komitetu ds. Radia i Telewizji. Wykładał literaturę muzyczną w warszawskiej Akademii Muzycznej.

Jak wspomina jego uczeń, znany pianista Ignacy Lisiecki: „To prof. Haas nakłonił do zarejestrowania przez Halinę Czerny-Stefańską wielu historycznych dziś nagrań chopinowskich, choć artystka nie przepadała w latach pokonkursowych za mikrofonem studyjnym (według słów Profesora). Wspaniałe rejestracje nagrań Richtera z muzyką Skriabina i Szymanowskiego (m. in. II Sonata fortepianowa oraz Mity z Olegiem Kaganem) podczas recitali w Filharmonii Narodowej w 1972 i w warszawskiej Akademii Muzycznej w 1982 to również była inicjatywa Profesora, który potrafił nakłonić do tego Richtera dzięki przyjaźni, którą artysta Jego obdarzył...

Profesor starej daty poważnie traktował studentów i tego samego oczekiwał – aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Jak pamiętam, nikt nie śmiał opuścić wykładów z błahego powodu. Kto chciał wiedzieć więcej, przychodził na dodatkowe zajęcia na uczelni, bądź korzystał z bogatego archiwum nagrań dzięki uprzejmości Profesora – także w Jego domu na Akademickiej. Profesor, który „otworzył uszy” swoim studentom na archiwalne nagrania Hofmanna, Rachmaninowa, Paderewskiego, Friedmana. Profesor, który cenił swoich wybitnych studentów, zawsze ciepło wypowiadał się m. in. o Piotrze Anderszewskim. Jedno zdanie Profesora wryło się chyba wszystkim jego studentom na zawsze: nie wolno marnotrawić danego Wam talentu! Wielka strata dla środowiska pianistów kończących warszawską uczelnię...”

Cześć Jego pamięci!