Polmic - FB

aktualności

Noc Muzeów online z Operą i Filharmonią Podlaską

OiFPNoc Muzeów zawsze była okazją do spotkania z widzami, rozmów z artystami i odkrywania operowych tajemnic. 16 maja 2020 roku Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wydarzenie w wymiarze wirtualnym.

Od godz. 18:00 wyruszymy w podróż po gmachu przy Odeskiej 1 i przekonamy się, że za każdym rogiem kryje się wyjątkowa historia. Dodatkowo o godz. 19.00 na kanale OiFP na YouTube odbędzie się premierowa transmisja nagrania utworu Missa pro pace Wojciecha Kilara (DUX) w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W roli solistów – Joanna Woś (sopran), Małgorzata Walewska (mezzosopran), Paweł Brożek (tenor) i Rafał Siwek (bas).

Wojciech Kilar skomponował Missa pro pace (Mszę za pokój) na zamówienie Kazimierza Korda – dyrektora Filharmonii Narodowej, której utwór został dedykowany „w jej 100-lecie”. Kompozytor chciał stworzyć Mszę skromną, ubogą w środki, nie będącą popisem wirtuozerii, ale próbą nowej muzycznej interpretacji świętego tekstu. Utwór przeniknięty jest duchem średniowiecznej muzyki kościelnej – przeważa w niej nastrój medytacji, kontemplacji i modlitewnego skupienia.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB