Polmic - FB

aktualności

60 mln złotych wsparcia dla prawie 1200 beneficjentów na działania kulturalne online w ramach programu „Kultura w sieci”

MKiDNNarodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura w sieci, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 60 000 000 zł trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci czasie epidemii koronawirusa. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października 2020 roku. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w Internecie.

Kultura w sieci to nowy program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury o wartości 60 mln zł, uruchomiony z inicjatywy wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego, ze środków MKiDN w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu.

Dofinansowanie otrzymały najlepsze projekty, które uzyskały min. 75 pkt. na 100 możliwych. Liczba blisko 1200 beneficjentów w skali 6000 wniosków, które wpłynęły do NCK jest adekwatna do możliwości budżetowych programu.

W związku z ogromnym zainteresowaniem programem minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydował o czterokrotnym zwiększeniu wyjściowego budżetu programu dotacyjnego z 15 mln zł do 60 mln zł. Kolejne 20 mln zł otrzymają twórcy i artyści (osoby fizyczne) w ramach komponentu stypendialnego Kultury w sieci, którym zarządza MKiDN. Wyniki programu stypendialnego dla artystów zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu, ponieważ ze względu na ogromną liczbę wnioskujących podjęto decyzję o przyznaniu większej liczby trzymiesięcznych stypendiów zamiast sześciomiesięcznych. Dzięki temu liczba stypendystów, którzy uzyskają wsparcie, będzie o wiele większa.

Szczegółowe wyniki naboru znajdują się na stronie Narodowego Centrum Kultury.