Polmic - FB

aktualności

Świdnica | V Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

ShlagW dniach 3–17 lipca 2020 roku odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. Na słuchaczy czekają trzy transmisje online koncertów na stuletnich organach piszczałkowych firmy Schlag & Söhne z Kościoła Pokoju w Świdnicy, wirtualne spotkania z muzykami po koncercie oraz spacer historyczny po Świdnicy.

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to największy festiwal organowy w rejonie świdnickim i wałbrzyskim. Patronem Festiwalu jest organmistrz Christian Gottlieb Schlag, założyciel dawnej świdnickiej wytwórni Schlag & Söhne, produkującej organy piszczałkowe na cały świat (m.in. Europę, Meksyk, RPA). Dzieło jego życia to 62-głosowe symfoniczne organy piszczałkowe zbudowane w 1909 roku w Kościele Pokoju Świdnicy, jego rodzinnej parafii. W XIX w. i na początku XX w. Świdnica stała się wiodącym ośrodkiem budowy organów na Śląsku właśnie dzięki Schlagom, których grobowiec rodzinny znajduje się na cmentarzu przy Kościele Pokoju.

Zaproszeni artyści podczas koncertów kameralnych i recitali organowych zaprezentują muzykę klasyczną różnych epok, w tym utwory dyrektora artystycznego Festiwalu, Macieja Batora. Ukazane zostaną w ten sposób szerokie możliwości tego instrumentu. Słuchacze również zobaczą z bliska, na czym polega praca organisty przy instrumencie.

Transmisje będą dostępne wyłącznie w czasie rzeczywistym, bezpłatnie, na profilu Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/FestiwalSchlaga/ 

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na https://fundacjadobrejmuzyki.pl/christian-schlag/ 

Ida Radecka