Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Emila Młynarskiego

Mlynarski20 lipca 2020 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 150-lecia urodzin Emila Młynarskiego w ramach cyklu „Jubileusze kompozytorów polskich w Łazienkach Królewskich”.

18 lipca 2020 roku przypada 150. rocznica urodzin dyrygenta, skrzypka, pedagoga i kompozytora Emila Młynarskiego, który przyszedł na świat w 1870 roku w Kibartach koło Suwałk, a zmarł 5 kwietnia 1935 roku w Warszawie. Absolwent Konserwatorium Petersburskiego koncertował z wielkim powodzeniem we wszystkich ówcześnie ważnych ośrodkach kultury w Europie i Stanach Zjednoczonych. Szybko zdobył uznanie jako skrzypek-wirtuoz i dyrygent. Powierzano mu kierowanie najbardziej prestiżowymi zespołami orkiestrowymi. Za najwybitniejsze dzieło muzyczne jego autorstwa uchodzi Koncert skrzypcowy d-moll op. 11. nagrodzony na Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lipsku w 1898 roku. Emil Młynarski był wytrwałym popularyzatorem muzyki polskiej. Śmiało umieszczał w repertuarze świeżo powstałe polskie opery i balety, a w 1925 roku zorganizował Festiwal Muzyki Polskiej w Paryżu.

Podczas najbliższego koncertu w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich wystąpi Budzyńska – Ogryzek Duo w składzie: Zuzanna Budzyńska (skrzypce) i Szymon Ogryzek (fortepian). W programie znajdą się utwory kameralne Emila Młynarskiego, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Romualda Twardowskiego i Fritza Kreislera. Koncert poprowadzi Maxymilian Bylicki.

Organizatorem koncertu jest Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na koncert jest możliwy na podstawie bezpłatnych zaproszeń po rezerwacji pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dodatkowe informacje: https://imit.org.pl/programy/departament-muzyki/4457