Polmic - FB

aktualności

Poznań | Staromiejskie Koncerty Organowe

Fara PoznanskaInstrument wielkiego mistrza i wielcy mistrzowie instrumentu. Te słowa wystarczają zupełnie jako zachęta do spędzenia wyjątkowych letnich wieczorów z muzyką. Do 20 sierpnia 2020 w czwartki o godz. 20.30 rozbrzmiewać będą w Farze Poznańskiej arcydzieła muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu znanych polskich wirtuozów.

Zbudowane w 1876 roku przez słynnego Friedricha Ladegasta, saksońskiego organmistrza z Weissenfels, monumentalne organy są niewyczerpanym źródłem barw i indywidualnych interpretacji. Od ponad 20 lat podczas cyklu recitali „Staromiejskie Koncerty Organowe” w Bazylice Farnej w centrum Poznania organiści zachwycają się niezwykłym instrumentem, poszukując najwłaściwszych, najpiękniejszych i najbardziej zaskakujących brzmień, kolorów oraz najprzeróżniejszych pomysłów na wykonanie swojego recitalu. Stali bywalcy z zaciekawieniem słuchają nowych utworów kompozytorów z rodzinnych stron artystów.

Zaproszeni do udziału w tegorocznej odsłonie cyklu koncertowego muzycy to uznani w świecie artystycznym wirtuozi organów, profesorowie akademii muzycznych, a także artyści młodego pokolenia: Łukasz Kołakowski, Adam Tański, Marek Stefański, Jakub Kapała i Jan Mroczek. Organiści podczas swoich występów zaprezentują m. in. utwory Mikołaja z Krakowa, Fryderyka Chopina, Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Karłowicza oraz własne improwizacje. Różnorodność repertuaru i osobowości artystycznych pozwoli zaprezentować instrument w bardzo szerokim spektrum interpretacyjno-brzmieniowym.

Z uwagi na sytuację epidemiczną w koncercie na żywo będzie mogło wziąć udział maksymalnie 150 osób. Słuchacze proszeni są o zakrywanie ust i nosa oraz zachowanie odpowiedniego dystansu.

Koncerty będą dostępne także online na profilu https://www.facebook.com/skofara/ 

Szczegółowy program – na stronie http://www.farapoznanska.pl/staromiejskie-koncerty-organowe-2020/