Polmic - FB

aktualności

„Fantazja flisacza” – kompozycja na odległość

Fantazja flisaczaPomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza 5 września 2020 roku o godz. 18.00 na koncert online, podczas którego zostanie prawykonana Fantazja na temat flisaczej pieśni autorstwa kilkorga polskich kompozytorów.

Pieśń flisacza, dawna melodia ludowa popularna na początku XX wieku, rozbrzmiewała niegdyś w formie kuranta z toruńskiej ratuszowej wieży. Do stworzenia Fantazji na temat flisaczej pieśni zaproszonych zostało sześcioro kompozytorów urodzonych w Toruniu: Magdalena Cynk, Ewa Fabiańska-Jelińska, Rafał Kłoczko, Michał Ossowski, Jędrzej Roch Rochecki i Mateusz Ryczek. Każdy z nich napisał jedną wariację na temat dawnej pieśni, która jest przeznaczona na jednego wykonawcę.

Zaproszeni artyści związani z Toruńską Orkiestra Symfoniczną – Robert Matusiak, Monika Skruszewicz, Mateusz Szwankowski, Paulino Taica Frias, Michał Tyrański i Marta Wroniszewska – nagrali swoje wykonania poszczególnych miniatur. Wszystkie części będą zmontowane w jedną całość. Transmisja live, podczas której Fantazja zostanie zaprezentowana, połączona będzie z wypowiedziami kompozytorów.

Projekt „Fantazja flisacza – kompozycja na odległość” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB