Polmic - FB

relations and reviews

I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku

SanokW dniach 16-18 października 2020 gościliśmy w Sanoku znamienitych gości za sprawą I Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, którego pomysłodawcą jest Łukasz Kot, prezes Stowarzyszenia Pro Artis. Przez trzy dni mogliśmy słuchać i oglądać koncerty na żywo – w Parafii NSPJ w Sanoku oraz za pomocą transmisji online (niedzielny koncert transmitowało Radio Fara).

Udział w Festiwalu wzięli: dyrektor artystyczny przedsięwzięcia – dr hab. Piotr Rojek, prof. Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (organy), pochodząca z Sanoka – dr hab. Agata Kielar-Długosz (flet) wraz z mężem, również flecistą – prof. dr. Łukaszem Długoszem, ponadto usłyszeliśmy prof. dr. hab. Romana Peruckiego (organy) i dr. hab. Jana Botora (organy). Artyści zaprezentowali różnorodny i bogaty repertuar, sięgając do utworów wybitnych kompozytorów, jak i wykonując własne improwizacje.

Wszyscy wykonawcy zaprezentowali niezwykle wysoki poziom artystyczny, co doceniła także publiczność, która każdy występ nagrodziła gromkimi brawami. Artyści natomiast wyrazili uznanie dla dyrektorów Festiwalu za wzorową organizację i przygotowanie eventu.

Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, w listach przygotowanych na tę okazję, jednogłośnie stwierdzili, że Festiwal będzie ważnym wydarzeniem kulturalnym, które rozsławi miasto i stanie się ważnym ośrodkiem muzyki organowej i kameralnej na mapie Polski.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dyrektor artystyczny prof. Piotr Rojek

Dyrektor organizacyjny mgr Łukasz Kot

 

Festiwal mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz Urzędu Miasta w Sanoku, a także lokalnych przedsiębiorców: PGNiG oddział w Sanoku, FedSan, Mont-Inox, WIKI Sanok, Sklepy ALTA, Biuro podróży AVANTI, Piekarnia i cukiernia SZELC, „Jagielloński” Hotel i Restauracja, EAE Elektronik, Drukarnia POLIGRAFIA, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Mlekovita oddział w Sanoku, Forga, Kwiaciarnia Christina oraz firma PE ES KOM Paweł Sybidło. Inicjatywę wsparły również następujące osoby i instytucje: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sanoku, Społeczna Szkoła Muzyczna II st. w Sanoku, Europoseł Bogdan Rzońca, Poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, Poseł na Sejm RP Maria Kurowska, Mecenas Andrzej Matusiewicz, Mecenas Grzegorz Olszewski, Radna Miasta Sanoka Wanda Kot oraz Radna Miasta Sanoka Henryka Tymoczko. Festiwal odbył się pod honorowym patronatem: Metropolity Przemyskiego Abpa Adama Szala, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Burmistrza Miasta Sanoka Tomasza Matuszewskiego.