Polmic - FB

aktualności

16. Kwartesencja: Premiera III Kwartetu smyczkowego Aleksandra Nowaka

KwartesencjaRoyal String Quartet istnieje już ponad 20 lat, a od 2004 roku organizuje własny festiwal muzyki kameralnej. Na ostatnim koncercie Festiwalu 11 grudnia 2020 o godz. 20.00 premierowo zaprezentowany zostanie online III Kwartet smyczkowy Aleksandra Nowaka.

Coroczny festiwal muzyki kameralnej Kwartesencja, którego twórcą i głównym organizatorem jest jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych, odzwierciedla muzyczne zainteresowania, pasje i inspiracje muzyków. Kwartesencja to coroczna szansa dla słuchaczy na poznanie istotnych dzieł ostatnich kilkudziesięciu lat oraz ponadczasowych arcydzieł muzyki. To cykl koncertów w wykonaniu znanych artystów, który, mieszając style i gatunki, schodzi z utartych ścieżek.

Podczas koncertu finałowego zabrzmią Quartetto per archi No. 1, Quartetto per archi No. 2 i Quartetto per archi No. 3 „Kartki z niezapisanego pamiętnika” Krzysztofa Pendereckiego oraz III Kwartet smyczkowy Aleksandra Nowaka zamówiony przez Royal String Quartet. Wybitny krytyk Andrzej Chłopecki porównał jego debiut do początków kariery Krzysztofa Pendereckiego, rozpoznając przy tym postawę twórczą Nowaka jako „życiopisanie”. O swoim najnowszym utworze kompozytor mówi, że „wywodzi się z melodii śpiewanej przez pewną Nadię, która szuka swojej mamy. Nie może jej znaleźć, choć szuka wszędzie”.

Transmisja z koncertu dostępna będzie na Facebooku Festiwalu Kwartesencja i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.