Polmic - FB

aktualności

Archiwum Stefana Jarocińskiego w Dziale Zbiorów Specjalnych IS PAN

IS PANDział Zbiorów Specjalnych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk wzbogacił się o archiwum Stefana Jarocińskiego, wybitnego muzykologa, długoletniego kierownika Zakładu Historii Muzyki IS PAN.

Dzięki żonie zmarłego w 1980 r. uczonego do Instytutu trafiły bezcenne materiały do badań nad historią muzykologii i muzyki XX wieku. Ważne miejsce zajmują wśród nich archiwalia dotyczące Witolda Lutosławskiego (1913–1994), przyjaciela muzykologa jeszcze z czasów gimnazjalnych. Znalazły się tam nie tylko listy kierowane do Jarocińskiego, lecz również autografy utworów wybitnego kompozytora. Instytut Sztuki PAN posiada m.in. rękopisy „piosenek dziecinnych” do słów Juliana Tuwima – to rzadkość, gdyż większość spuścizny Lutosławskiego przechowywana jest w Paul Sacher Stiftung w Bazylei.

Archiwum Stefana Jarocińskiego jest przedmiotem badań dr Małgorzaty Sieradz z Zakładu Muzykologii IS PAN. A o dziejach przyjaźni Jarocińskiego z Lutosławskim i całym zbiorze „Lutosławskianów” w IS PAN można przeczytać w najnowszym zeszycie kwartalnika „Muzyka” (2020 nr 4).

Więcej – na stronie https://czasopisma.ispan.pl/index.php/m/announcement/view/16