Polmic - FB

aktualności

Zmarł Zbigniew Ciechan...

Ciechan Zbigniew24 stycznia 2021 w wieku 91 lat odszedł do wieczności kompozytor, pianista, aranżer, pedagog i publicysta muzyczny Zbigniew Ciechan. Jego pogrzeb odbędzie się 5 lutego o godz. 9.00 na Starych Powązkach, msza w kościele pw. Św. Karola Boromeusza.

Studiował początkowo w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, następnie teorię muzyki oraz kompozycję pod kierunkiem Witolda Rudzińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (dyplom w 1962).

W latach 1961-66 był kierownikiem muzycznym kabaretu studenckiego „Stodoła” w Warszawie, w 1964 – zespołu Alibabki, od 1966 do 1970 – Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „Granica”. Współpracował z Redakcją Muzyki dla Dzieci Polskiego Radia jako twórca audycji dydaktycznych i popularyzatorskich. Prowadził wykłady z zakresu aranżacji w Akademii Muzycznej w Warszawie, a także uczył przedmiotów muzycznych w Instytucie Wychowania Muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Był redaktorem czasopisma „Wychowanie Muzyczne w Szkole”, autorem pierwszego w Polsce podręcznika aranżacji muzyki rozrywkowej Aranżacja oraz innych podręczników.

Zbigniew Ciechan otzymał wiele ważnych nagród i wyróżnień, w tym kilkakrotnie Nagrody Polskiego Radia, Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1977) i Nagrodę Prezesa Rady Ministrów (1983). W 2018 roku został uhonorowany Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cześć Jego pamięci!