Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | VI Festiwal Katowice Kultura Natura online i w plenerze — „Tęsknota i pragnienie”

NOSPRKatowice Kultura Natura, flagowy katowicki festiwal muzyki klasycznej, już po raz szósty zgromadzi w sali NOSPR znakomitych artystów z całego świata. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Tęsknota i pragnienie”. Program sześciu koncertów, zaplanowanych między 14 a 22 maja 2021, wędruje przez różne odcienie tęsknoty i różne rodzaje pragnień. Od 16 maja transmisja koncertów odbywać się będzie bezpłatnie w kinie plenerowym, które pojawi się w Strefie Kultury, zaraz obok budynku NOSPR. Zaplanowane streamingi będzie można śledzić również za pośrednictwem strony www.nospr.org.pl  i w social mediach NOSPR.

Zabrzmi muzyka, która w dobie pandemii dotyka bardzo aktualnych emocji i postaw. Zamiast tradycyjnej książki programowej w tym roku organizatorzy przygotowali dla słuchaczy audiobooka z tekstami opisującymi ideę festiwalu i programy koncertów.

Wielkie nazwiska zagranicznych artystów w ostatnich miesiącach rzadko pojawiają się na plakatach koncertowych. W tym kontekście program majowego festiwalu Katowice Kultura Natura jest dla wszystkich melomanów miłą niespodzianką – gwiazdami tegorocznej edycji są m.in. Marin Alsop, Alexander Melnikov, Dorothea Röschmann, Sonya Yoncheva i Concerto Köln.

Festiwal rozpocznie się koncertem NOSPR pod batutą Marin Alsop. W repertuarze znajdzie się muzyka inspirowana najbardziej archetypicznymi obrazami miłości, w tym Pieśni miłosne Hafiza na głos i orkiestrę op. 26 Karola Szymanowskiego w interpretacji Ewy Tracz. Koncert będzie transmitowany na antenie medici.tv – największej na świecie platformy streamingowej poświęconej muzyce klasycznej. Współistnienie dwóch porządków – boskiego porządku harmonii i świata ludzkich uczuć – stanowi oś narracyjną głośnej opery ahat-ilī. Siostra bogów Aleksandra Nowaka, która zostanie zaprezentowana w wersji estradowej.

„Ten festiwal powstał po to, żeby z największymi artystami rozmawiać o sprawach najważniejszych za pomocą uniwersalnego i pełnego piękna języka muzyki” – mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor festiwalu.

Iwona Sobczyk

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program na www.nospr.org.pl