Polmic - FB

aktualności

Katowice | Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcja Macieja Tomasiewicza

FS21 maja 2021 o godz. 19.00 Filharmonia Śląska im. H. M. Góreckiego zaprasza na koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej, która pod batutą Macieja Tomasiewicza wykona dzieła Maxa Brucha, Einojuhaniego Rautavaary, Witolda Lutosławskiego i Béli Bartóka. Program zachwyci nie tylko bogactwem brzmienia, ale również wieloma odniesieniami do folkloru, co z pewnością ubarwi ten majowy wieczór.

Serenada na szwedzkie tematy ludowe Brucha składa się z pięciu części; części II i IV wykorzystują jako temat ludowe pieśni miłosne, część III czerpie z tradycyjnego tańca, pochodzącego ze szwedzkiego regionu Dalarna, natomiast w częściach I i V brzmi temat marszu koronacyjnego Karola XII.

Współczesny kompozytor fiński Einojuhani Rautavaara stworzył swoją kompozycję Pelimannit w 1952 roku. Jej tytuł można przetłumaczyć jako „skrzypkowie”, a poszczególne części noszą nazwy odwołujące się do tradycyjnych zabaw, procesji, i tańców weselnych. Materiał tematyczny utworu pochodzi ze zbioru utworów skrzypcowych – Śpiewnika Samuela Rindy-Nickoli z XVIII wieku, zawierającego szwedzkie melodie tradycyjne o tytułach nadanych przez muzyków ludowych.

Kilka Melodii ludowych napisanych pierwotnie na fortepian Witold Lutosławski zinstrumentował później na orkiestrę smyczkową. Opierają się one na melodiach pochodzących z różnych regionów Polski.

W finale koncertu zaprezentowane zostanie Divertimento Béli Bartóka na orkiestrę smyczkową, zawierające motywy cygańskie.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2021 Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacje o biletach – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/